AMS dating textiles

Dokumaların AMS ile Yaş Tayini

Tavsiye Edilen Numune Miktarı (daha az AMS gramajları için lütfen, bizimle iletişime geçiniz)
20-50 mg
Tavsiye Edilen Numune Paketi
Ağzı kilitli plastik poşet (numunenin taşıma sırasında zarar görmesini engellemek için önce Aluminyum folyoya sarılmasını öneriyoruz)
Mümkün olan tüm koşullarda, numunelerinizi zarfa koyup göndermek yerine; numunelerin fiziksel bütünlüğünü taşıma işlemi sırasında bozmamak için küçük kutulara koyarak göndermenizi öneriyoruz.
Bu tür numuneleri göndermeden önce laboratuvarla görüşmenizi öneriyoruz. Bir araştırma projesine dahil olmayan dokuma ve tekstil ürünlerini numune olarak kabul etmemekteyiz.

Bilgilendirme – Ücretler, d13C ölçümü, kalite güvence raporları, mümkün olduğunda yapılan takvim kalibrasyonu ve sonuçlara, analiz sürecine ve bekleyen numunenin durumuna 7/24 online erişimi içermektedir.

Ön İşlem – Numunelere uygulanan ön işlemler, yaş tayini analizinin sonuçlarına doğrudan etkide bulunduğu için uygulanırlar. Ön işlemlerle ilgili tüm sorularınızı laboratuvara iletebilirsiniz. Radyokarbon analizleri iptal olana kadar, solvent ve selülöz çıkartım işlemleri uygulandıysa, bu işlemlerin laboratuvar için masrafları yüksek ve zaman gerektiren işlemler olmalarından dolayı bedelleri faturalandırılacaktır.

*****

Dokuma içeren numuneler genellikle çok az bulunduklarından ya da çok önemli parçalardan alındıklarından, araştırmacılar mümkün olan en küçük boyutlu numuneyi göndermek isterler. Bu yüzden, AMS-Hızlandırılmış Kütle Spektroskopisi dokuma ve tekstil ürünleri için en uygun yaş tayini tekniğidir.

Tüm dokumalar yaş verebilir mi?

Kontamine olmamış, iyi korunmuş ve çok fazla bozunmamış bir yüzeye sahip dokuma numuneleri hassas bir yaş verebilir. Herhangi bir koruyucu uygulanmış numuneler yanlış bir radyokarbon yaş tayini analizi sonucu çıkartabilir.

Emin olmak için, laboratuvara, yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve detaylı bir bilgi emaili gönderebilirsiniz.

Gerekli Numune Miktarı

Radyokarbon yaş tayini için laboratuvar 10-20 mg arası numune göndermenizi beklemektedir. Bu yaklaşık bir mektup pulu kadarlık parçaya denk geliyor, denilebilir. Numune, çok ince bir kesit olarak kesilebileceği gibi, parçanın dağılmış ve hasar görmüş kısımlarının toplamı da olabilir.

Dokuma ve Tekstil Ürünleri Hakkındaki Yaş Tayini Politikamız

Laboratuvarımız, el yazmaları, sanat eserleri veya paha biçilemeyen parçaların ya da kazılarda elde edilmiş bir kitabın analiz işlemlerini sadece direkt olarak devlet kurumlarından, tanınmış müzeler veya resmi ajanslar tarafından bize gönderilmesi ve tüm ücretin ödenmesi koşulunda ve bu analiz sonuçlarının sadece disiplinler arası bir araştırma amacıyla kullanılması koşulunda kabul etmektedir.

Elinizde, eski kitap, el yazması, sanat eseri, elbise parçası gibi bir numuneniz mevcutsa, bir arkeologa danışıp görüşmenizi öneriyoruz.