AMS dating pollen

AMS ile Polen’lerin Yaş Tayini

Tavsiye Edilen Numune Miktarı (daha az AMS gramajları için lütfen, bizimle iletişime geçiniz)
20 miligram (ıslak) veya 5-15 miligram (kurutulmuş içerik)
Tavsiye Edilen Numune Paketi
Mikro santrifüj tüpleri
Numunelerinizi zarf içinde göndermek yerine, taşıma işlemi sırasında zarar görmelerini önlemek adına, küçük kutuların içinde göndermenizi öneriyoruz.
Laboratuvarımız sadece çıkartılmış polenleri kabul etmektedir.

Not – Ücretler, d13C ölçümü, kalite güvence raporları, mümkün olduğunda yapılan takvim kalibrasyonu ve sonuçlara, analiz sürecine ve bekleyen numunenin durumuna 7/24 online erişimi içermektedir.

Ön işlem – Laboratuvarda ön işlem uygulanması mümkün değildir. Polen numuneleri mutlaka “yaş tayinine hazır” halde gönderilmeliler.

Çıkartılmış Polen – AMS yaş tayini için polen çıkartılması işlemini yapmamaktayız. Analiz için, sedimentten ayrışmış olarak 5-20 mg arası çıkartılmış polene ihtiyaç duyulmaktadır. Polen çıkartılmasıyla ilgili bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız lütfen, bu yayını inceleyiniz: (1989): Radiocarbon Dating of Pollen by Accelerator Mass Spectrometry. Quaternary Research 32: 205-212 by Brown et al.

Numuneler Nötr olmalıdır (pH 6-8) – AMS ile yaş tayini için çıkartılmış içeriğin asidik olmaması gerekmektedir. Yeteri kadar numune gönderilmesi halinde, numunenin bir kısmı nötr olup olmadığını test etmek için kullanılacaktır. Numunenin asitli çıkması durumunda, iyonsuz su ile durulanacak ve numunenin nötr bir pH seviyesine gelmesi sağlanacaktır. Ancak bu işlem sırasında, numunenin bir kısmı harcanabilir dolayısıyla toplam kütle azalabilir.

Kurutma Yapmanıza Gerek Yoktur – AMS ile yaş tayini için gönderilen numunelerin kurutulmuş olmasına gerek yoktur. Kurutma işlemi laboratuvardada yapılabilir. Numunenizi kendiniz kurutmak istiyorsanız, son kurutma işleminde aseton veya methanol kullanmayınız. Bu kimyasallar, numunenin yaşını olduğundan daha yaşlı çıkartabilir.

Tavsiye Edilen Paketleme – Ağzı kitleme mekanizmasına sahip olan plastik mikro santrifüj tüplerini (1.5-3 cc hacimli) çıkartılmış poleninizi göndermek için kullanabilirsiniz. Her bir tüpü, ayrı ayrı etiketlenmiş olan ağzı kilitli torbaların (Ziplock) içine yerleştirmelisiniz. Daha sonra bu poşetleri, ağzı kapatılabilen bir plastik kutunun içine yerleştirmelisiniz. Hiçbir zaman poşetleri doğrudan başka bir poşetin ya da zarfın içinde göndermeyiniz, Posta ve kargo işleme merkezlerinin kullandığı taşıma bantları ve otomatik ayırma hatları, zarflarda gönderilen küçük boyutlu numunelere zarar verip, bazı durumlarda toz halini almalarına neden olmaktadır.

Çıkartılmış Polenin AMS ile Yaş Tayini

Laboratuvar, numunenin içerdiği karbon miktarına bağlı olarak 5-20 mg (yaklaşık kuru ağırlık) arası çıkartılmış polene ihtiyaç duymaktadır. Numune içeriğindeki tüm karbonatın (CaCO3) çıkartılmış olması gerekmektedir aksi takdirde numune yakılırken kütlede azalma olacaktır.

Laboratuvara “polen” olarak tanımlanarak gönderilen numuneler, mikroskop altında incelendiğinde genellikle sediment, fiber ya da bitki kaynaklı içeriklerin bir arada bulunduğu numuneler oldukları görülmektedir. Bu tür bir durumla karşılaşıldığında, laboratuvar sizinle iletişime geçerek, analize devam edip etmek istemediğinizi soracaktır. Analize devam edilmesini isterseniz, sonuç raporunda numune türü “polen” yerine “organik malzeme” olarak yazılacaktır.