Bilgi formu nasıl gönderilir?

1 – Numune Bilgisi

1. Her bir numune için ayrı bir formu online olarak doldurun.

2. Bu Numuneyi Kaydet’e tıklayarak sayfayı kayıt ediniz.

3. Tüm formları ekledikten sonra Tamamlandı, Diğer Adıma Geçebilirsiniz’e tıklayınız.

4. İletişim bilgileri ve ödeme bilgilerini doldurun.

5. Tüm formu gözden geçirin.

6. Göndere tıklayın.

Online Formun Özellikleri::

– Birden fazla bilgi formunu doldurmak artık çok daha kolay. Doldurulmuş olan formları kopayalamak ve sadece yeni numune kodu girmek ve harcanan süreyi azaltmak mümkün hale getirildi.

– Gelecekte yapacağınız gönderileriniz için doldurulmuş olan formları kaydedip ileride kullanmak mümkün. Kaydet ve Sonra Devam Et’e tıklayarak bunu yapabilirsiniz. Bu işlem sonrası, kayıt altına alınmış olan formların linklerinin bulunduğu bir email size gönderilecek.

– Laboratuvara diğer formları göndermeden önce bilgi formlarını düzenleyebilir ya da silebilirsiniz.

– İletişim bilgilerinizi ve ödemeyle ilgili bilgilerinizi sadece bir kez girmeniz yeterli.

– Göndermeden önce bilgi formlarını gözden geçirebilirsiniz. Gönder’e basmadan hiçbir form laboratuvara gönderilmeyecektir.

Numune Bilgisi (*Gerekli Alanlar)

* Numune Kodu – Lütfen her bir numune için bir kod belirtiniz. Siz ya da biz numuneleri karıştırmayalım daha kolay ayırtedebilelim diye bu koda ihtiyaç duyuyoruz. Kod, yaş tayini raporunda da belirtilmektedir. Lütfen 12 karakterden daha uzun (daha kısada olabilir) bir kod girmeyiniz.

* Malzeme Türü – Malzeme listed yoksa, lütfen Diğer’i işaretleyin ve boşluğa malzemenin türünü yazınız.

Ağırlık – Lütfen numunenin ağırlığını, menüden birimini seçerek giriniz. Birim seçenekleriniz: mg, g, mL ve L.

Kontaminasyon – Kontaminasyona dair bir bilginiz varsa lütfen burada belirtiniz. Örneğin, hümik asit, yağ, karbonat.

Stratigrafik ve Çevre Detayları – Numunenin alındığı bölgeye dair kısa bir not giriniz.

* Genel Coğrafi Konum – Numunenin alındığı bölgenin coğrafi konumunu belirtiniz.

Hizmetler ve Ölçüm Türleri

AMS (Hızlandırılmış Kütle Spektroskopisi)

Standard (14 iş günü ya da daha erken bir sürede ölçüm tamamlanır)

Priority (6 iş günü ya da daha erken bir sürede ölçüm tamamlanır)

Time Guide (2-3 iş günü içerisinde ölçüm tamamlanır)

NOT: Çalışılması çok zor olan bazı kemik türlerinde bazen ek süreye ihtiyaç duyulmaktadır.

Radiometric Plus

Kemiklere, sedimanlara, fitolitlere, polenlere, foraminiferlere, diş numunesine, balık otolitlerine veya su numunelerine uygulanmaz. ile yaş tayininden daha ucuzdur ancak sonuçlar en erken 30 iş günü ve sonrasında çıkmaktadır. Ön işlem sonrası, 3-4 gram gerçek karbona ihtiyaç duyulur.

Ek Hizmetler

Solvent Çıkartılması – AMS çalışması için gönderilen ve cila, katran, yağ ya da diğer kontaminantlarla etkileşime maruz kalmış numunelere uygulanır.

Solvent çıkartılması, karbonize ya da karbonize olmamış yapıdaki odun, bitki ve/veya yer altında ya da saklama sırasında fosil hidrokarbonlara ya da diğer kontaminantlara maruz kemikler için yararlı bir tekniktir.

Selülöz Çıkartılması – Yanmamış odun ve müzelerden gönderilen ve üzerlerine, koruyucu bir tabaka nüfuz etmiş olan ya da kontamine olmuş olan numunelere uygulanır.

Selülöz çıkartılması, yüksek seviyede kontamine olmuş ve standart asit/alkali/asit ön işlemiyle bu kontaminasyonu ayırtedilemeyen karbonize olmamış odun ve bitkiler için yararlı bir tekniktir. Bu teknikle, böcek ya da diğer hayvanlardan geçen kontaminasyonda ayırtedilebilir. NOT: Selülöz çıkartılması, ağaç halkalarıyla çalışırken, halkalara bulaşmış olan organik reçinenin ayırtedilmesinde özellikle yararlanılan bir tekniktir.

Kolajen Çıkartılması – Geleneksel teknik, sadece yakılmamış kemiklere uygulanır.

Ultra Filtrasyon – Sadece yakılmamış kemiklere uygulanır.

Karbonat Çıkartılması – Tamamen yakılmış kemiklere uygulanan bir tekniktir. Tamamen yakılmış terimi, 600°C’nin üstünde bir sıcaklıkta yeteri kadar süre kalmış ve artık içerisinde tam kristal yapılı karbonatlar bulunduran kemikleri tanımlar. Kremasyon işlemi de denilen bu süreç sonrasında artık kemikte kolajen kalmaz, rengi beyaza döner mavi, siyah ya da gri renkli bölgelere dahi kemik üzerinde ya da kemik ikiye ayrıldığında içerisinde dahi rastlanmaz. Bu süreçten geçen kemikler, normal durumdaki kemiklere göre daha az yoğundur.

δ13C – Karbon-14 analizlerine dahil olarak ya da HARİÇ olarak uygulanabilen bir işlemdir. Ücretler değişkenlik göstermektedir.

δ15NDiyet, besin türünün belirlenmesi adına kemiklere uygulanan ve tavsiye edilen izotop analizidir. Yanmış kemiklerle ücretsiz. Bir kemik yaş tayini için gönderilmese bile izotop analizden sadece bu işlemin ücreti ödenerek geçirilebilir.

δ18OKarbonat & su için ücretsiz. Bir kemik yaş tayini için gönderilmese bile izotop analizden sadece bu işlemin ücreti ödenerek geçirilebilir.

δDSu için ücretsiz. Bir kemik yaş tayini için gönderilmese bile izotop analizden sadece bu işlemin ücreti ödenerek geçirilebilir.

C:N – Yakılmamış kemiklerle ücretsiz. Bir kemik yaş tayini için gönderilmese bile izotop analizden sadece bu işlemin ücreti ödenerek geçirilebilir.

Delta-R Değeri – Sadece deniz karbonatları için geçerlidir.

Delta±R değerini bulmak için lütfen, internet site adresini ziyaret ediniz. Bulduğunuz sonuç numunenin alındığı coğrafi konuma özeldir. Bulunan değer test için gereklidir ve laboratuvara DeltaRErr değeri ile beraber bildirilmelidir. DeltaRErr değeri olmayan Delta±R değeri kullanım için yeterli değildir. Not: Negatif bir Delta-R değeri yaş tayinini daha yaşlı çıkartacaktır.

Yukarıdaki linkte verilmiş olan haritada, yan taraftaki çubuğu kullanarak yakınlaştırma yapabilirsiniz ve numuneyi aldığınız noktayı bulduktan sonra, aşağıdaki bölümde yer alan GET DATA tuşuna tıklamalısınız. Sizin işaretlediğiniz noktaya en yakın olan 10 noktanın verisi tablo halinde belirecektir. Bunlardan birini ya da birkaçını işaretleyebilirsiniz. Bazı noktalar sizin işaretlediğiniz yerden çok uzak noktaları gösterebilir bunlar yanıltıcı sonuç almanıza neden olur. Daha sonra ise; CALCULATE AVERAGE OF TICKED BOXES tuşuna tıklamalısınız. Eğer işaretlediğiniz yere yakında hiç nokta çıkmadıysa, lütfen bizimle iletişime geçiniz. Bu durumda yerel bir değer yerine global bir düzeltme değerini kullanmak daha verimli olacaktır.

2 – İletişim ve Ödeme Bilgisi

Bilgi formlarını göndermeden önce düzenleyebilirsiniz.

Müşteri Bilgisi – Göndericinin iletişim bilgilerini buraya yazınız. İletişim bilgileri burada yazılı olan kişi, sonuçları alacak olandır. Sonuçlar, asla başkasıyla paylaşılmaz.

Ödeme Bilgisi – Eğer ödeme işlemi numuneyi gönderen harici bir kişi tarafından yapılacaksa, bu bilgi burada verilmelidir. Eğer numuneyi gönderenle, ödemeyi yapan aynı kişilerse Müşteri ile Aynı kutusu işaretlenmelidir. Ödeme koşullarımıza buradan ulaşabilirsiniz.


Gerekli Numune Miktarları – Lütfen internet sitemizde yer alan gerekli numune miktarları bilgilerine uyunuz.

Numunenin Konulacağı Kutu – Büyük numuneleri doğrudan ağzı kilitli bir torbaya yerleştiriniz. Küçük numuneler veya küçük parçacıklardan tozlardan oluşan numuneleri ise aluminyum folyoya sarıp, üzerleri etiketli olarak ağzı kilitli torbaya yerleştiriniz. Yeraltı kaynak suyu numuneleri: plastik şişeyi, ağzı kilitli torbaya koyunuz ve ardından poşetin ağzını bantla sıkıca sarınız.

Mümkün olan tüm koşullarda, numunelerinizi zarfa koyup göndermek yerine; numunelerin fiziksel bütünlüğünü taşıma işlemi sırasında bozmamak için küçük kutulara koyarak göndermenizi öneriyoruz. Posta ve kargo işleme merkezlerinin kullandığı taşıma bantları ve otomatik ayırma hatları, zarflarda gönderilen küçük boyutlu numunelere zarar verip, bazı durumlarda toz halini almalarına neden olmaktadır.

Kargo – Lütfen internet sitemizde yer alan detaylı kargo gönderme kısmına bakınız ve oradaki adreslerden uygun olanını kullanınız. İçerik bedeli olarak 1 ABD Doları yazmayı lütfen unutmayınız. Kargo takip numarası ve kargo şirketinin ismini lütfen, bize mail olarak atınız.