Numunelerinizi Hazırlamadan Önce Lütfen Bu Sayfayı Okuyunuz

NUMUNE HAZIRLIĞINDA DİKKAT EDİLECEKLER

Karbonatlar – Karbonat içeren numunelere direkt temas sonuçları etkilemez. Radyokarbon yaş tayininde sadece CaCO3 içerik kullanılır ve bu içeriğin insan elinde bulunan yağ ya da diğer organik malzemeyle olan etkileşimi bir önem arz etmez. Sonuçları, sadece ortamda bulunan başka bir karbonatın etkileşimi değiştirebilir.

Organik Numuneler – Radyokarbon yaş tayinine gönderilecek olan organik malzemeler, insan elinde bulunan yağ türü içerikle etkileşime girebileceğinden, bu tür numunelere çıplak elle temasta bulunmaktan kaçınılmalıdır. Plastik eldiven kullanmanın bir sakıncası yoktur ve tavsiye edilir. Numunelerin içme suyuyla yıkanmasında bir sakınca yoktur mümkünse saf suyla yıkama işlemi yapılması tavsiye edilir. Numunelerin kağıtla temas ettirilmemesi gerekmektedir.

Numunenin İkincil Bir İçerikle Birleşmiş Olması Durumu – Beta Analytic fiyatlandırma işlemini yaparken, laboratuvara gönderilmiş olan numunelerin konsantre bir durumda olduğunu kabul eder. Numunelerin dışındaki eser miktardaki sediman ve yapışık ikincil organikleri çıkartmaya uğraşmanıza gerek yoktur. Ancak; gonderilen numunenin dışındaki ikincil içerik çok büyük oranda ise bunu sizin çıkartmış ve bize numuneyi bu içerikten arındırmış olarak göndermenizi bekleriz. Aksi takdirde, sizin yerinize bu işlemi biz yapacağımız için bu işlemi faturalandırmamız gerekmektedir. Numunenizi bu ikincil içerikten ayırmak için, laboratuvarlarda kullanılan elek ya da diğer ekipmanlardan yararlanabilirsiniz. Elek benzeri bir ekipmanı kullanmadan önce, içinde başka bir malzeme kalıntısı kalmadığından mutlaka emin olunuz ve işiniz bittiğinde tüm kalıntıları temizleyiniz.

Islak ve Kuru Numunenin Karşılaştırması – Numuneleri kurulamaya gerek yoktur. Ancak, ıslak numunenin ağırlığı sizi, laboratuvara gönderilmesi gereken minimum numune ağırlığını belirlerken şaşırtabilir. O yüzden, kuru ağırlığı bilmek numune miktarını belirlerken size yardımcı olacaktır. Islak ya da nemli numunelerin laboratuvara gönderilmesinde bir sakınca yoktur. Numuneler laboratuvara ulaşır ulaşmaz, radyokarbon yaş tayini için gerekli çalışmalara hemen başlanır ve ortamdaki nem etkisi kontaminasyona etki etmez. Numunelerinizi kurulamak istiyorsanız, 90°C ile 100°C arasında 4 ile 24 saat aralığında ısıtma işlemi yapmanızı tavsiye ediyoruz.


Tavsiye Edilen Numune Poşetlemesi ve Paketleme

Not: Taşıma sırasında meydana gelebilecek karışıklığı azaltmak adına mutlaka her bir numuneyi ayrı olarak bir Ziplock ‘a (ağzı kitlenebilen torbalar) koyunuz.

Büyük Numuneler – Doğrudan ağzı kitli torbaya yerleştiriniz

Örnekler: Boynuz, Kemik, Odun Kömürü, Mercan, Gübre, Gyttja (Humik madde kaynağı), Deri,Turf, Bitkiler,Çömlek, Sediment, Kabuk, Diş, Dokuma, Odun

Küçük Numuneler – Aluminyum folyodan yapacağınız bir bohçanın içine yerleştirip ağzını kapattıktan sonra tekrar ağzı kitli torbaya yerleştiriniz.

Örnekler: Çıkartılmış kolajen, Balık otoliti, Saç, Böcek, Tohum, Tahıllar

Çok Küçük Numuneler – Ağzı kapatılabilen küçük boyutlu ilaç şişelerinin içine koyunuz. Ardından içinde ne olduğunun yazılı olduğu bir ağzı kitli torbaya bu şişeyi yerleştiriniz.

Örnekler: Delikliler, Ostrakod, Fitolit, Polen

Sıvılar – Plastik (HDPE, LDPE, PP) bir şişenin içerisine koyduktan sonra ağzı kitli torbaya yerleştiriniz.


Zarf yerine Kutuları tercih ediniz

Katı maddeler için – Mümkün olan tüm koşullarda, numunelerinizi zarfa koyup göndermek yerine numunelerin fiziksel bütünlüğünü taşıma işlemi sırasında bozmamak için küçük kutulara koyarak göndermenizi öneriyoruz.

Sıvılar maddeler için – Lütfen şişeleri plastic bir torbanın içerisine yerleştiriniz ağzı kitli torba kullanıyor olsanız bile ağzını koli bandıyla mutlaka akıtma yapmayacak şekilde kapatınız. Şişeden akıntı olursa, poşetin konacağı kolinin ıslanması ihtimal dahilinde bu durumda gönderi işlemi iptal edilecektir.