Ölçüm Sonrası Artan Numunenin Geri Gönderimi Hakkındaki Politikamız

  • Beta Analytic’in uyguladığı kalite güvence politikası nedeniyle, analiz işlemi sonrasında arta kalan numuneler birkaç ay boyunca laboratuvarda saklı tutulur.
  • Bu süre sonunda kalan tüm numune artıkları yakılarak imha edilir.
  • Toprak numunelerinin hiçbir şekilde geri gönderimi söz konusu değildir.

Artan Numuneyi Saklama Süresi Hakkında

Beta Analytic’in uyguladığı kalite güvence politikası gereği, raporlaması biten numune örnekleri, eğer işlem bittiğinde elimizde bunlardan halen kalmış olması durumunda, laboratuvarımızda uygun şartlarda belirli bir süre daha saklı tutulurlar. Bunun başlıca sebebi, bazı durumlarda araştırmacıların aynı numuneden tekrar bir analiz işlemi talebinde bulunmasıdır. Saklı tuttuğumuz numunelerle yeni analiz işlemine hemen başlamamız mümkün olmaktadır.

Bu muhafaza süresinin bitiminde, sizin göndermiş olduğunuz tüm numuneler poşetleri ve kutularıyla beraber yakılarak imha edilir.

Artan Numuneyi Geri İsteme

Analiz işleminde hiç kullanılmamış ya da ön işlemden geçmiş arta kalan numunelerin size geri gönderilmesini istediğiniz koşullarda; bu talebinizi MUTLAKA yazılı olarak bize aşağıda sıralanmış yollar ve zamanlarda ulaştırmanız gerekmektedir. (Süresinde yapılmayan isteklere cevap veremeyebiliriz).

1) Numuneyi gönderirken

Online form‘da ya da basılı bilgi formu’nda bize arta kalacak numunenizi geri istediğinizi bildirmelisiniz. Alternatik olarak, bize lab@radiocarbon.com adresinden konuyla ilgili talebinizi numuneyi gönderme aşamasında bildirmelisiniz.

2) Numunenin laboratuvara ulaştığı bilgisini size ilettiğimizde

3) Raporlama aşamasında

Kargolamayla ilgili bilgilendirme:

– Takip numarasız normal posta (küçük paketler için ücretsiz, ağır ve büyük paketler için ücretli), ekstra bir ücret ödemeden size artan numunenizi gönderebiliriz. Ancak, bu durumda herhangi bir takip numarası olmadığından, paketin size ulaşıp ulaşmayacağına dair bir garanti vermiyoruz. Bu şekilde sadece küçük boyutlu paketlerin gönderimi yapılmaktadır.

– FedEx / UPS – Takip numaralı kargo. Kredi kartı bilgisinin gönderiden önce iletilmiş olması gerekmekte.

FedEx, UPS ya da DHL müşterisiyseniz, bize hesap numaranızı bildirmeniz durumunda gönderinizi bu şekilde de size ulaştırabiliriz.

Toprak Türü Numunelerin Geri Gönderilememesi

AMS dating target wheel

Beta Analytic, Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (USDA) – “Q-330.300-1, Soil (01/2010) Revised” yönetmeliği gereği; “Soil” – ” Toprak ya da benzeri” olarak sınıflandırılmış hiçbir örneği, nereden yollandığına bakılmaksızın, analiz sonrasında geri gönderemez. “Soil” – ” Toprak ya da benzeri” terimi, ” tortu, sediman, çökel, fosil toprakları, torf, turba, kül, humus, üst toprak, çamur, limnik materyal” gibi malzemeleri içerdiği gibi bunlarla da sınırlı değildir. “Soil” – ” Toprak ya da benzeri” olarak sınıflandırılmış tüm malzemeler, Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı onaylı bir Toprak Islah Merkezi’nde kimyasal ve/veya yakılma yoluyla imha edilecektir.

Yabancı ülkelerden, ABD’ye giriş yapan ya da bir eyaletten diğer eyalete giriş yapan tüm toprak numuneleri, Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı- Hayvan ve Bitki Sağlığı Kontrol Birimi’nin hazırladığı yönetmeliklere uygun olarak kontrol altında tutulur. Bu yönetmelikler uyarınca, özellikle ülkeye dışarıdan gelen tüm toprak numuneler, ya ısı ya da kimyasal altında imha edilir. Bu yüzden, gönderilen toprak numuneleri imha edilir ve geri gönderilemez.

Laboratuvara sadece analizde kullanılması gerektiği kadar sediman göndermenizi öneriyoruz. Hiçbir koşulda göndereceğiniz miktar, 200 gramı aşmamalı ancak; numune göndermeden önce yine de ne kadar göndermeniz gerektiğini bize sorabilirsiniz. Karbon içeriğine göre, AMS için gönderilen sediman örnekleri’nin 2 ile 4 gram arasında ya da daha az olması yeterlidir.

Numune geri göndermeyle ve muhafazayla ilgili tüm sorularınızı bize, lab@radiocarbon.com adresinden iletebilirsiniz.