AMS dating phytoliths

Fitolitlerin Radyokarbon Yaş Tayini

Tavsiye Edilen Numune Miktarı (Daha az gramajlar için lütfen bizimle iletişime geçiniz)
300 mg (AMS)
Tavsiye Edilen Paketleme
Ağzı kapatılabilen küçük boyutlu ilaç şişelerinin içine koyunuz.
Mümkün olan tüm koşullarda, numunelerinizi zarfa koyup göndermek yerine; numunelerin fiziksel bütünlüğünü taşıma işlemi sırasında bozmamak için küçük kutulara koyarak göndermenizi öneriyoruz. Posta ve kargo işleme merkezlerinin kullandığı taşıma bantları ve otomatik ayırma hatları, zarflarda gönderilen küçük boyutlu numunelere zarar verip, bazı durumlarda toz halini almalarına neden olmaktadır.
Laboratuvar sadece çıkartılmış fitolitleri kabul etmektedir.

Bilgilendirme – Ücretler, d13C ölçümü, kalite güvence raporları, mümkün olduğunda yapılan takvim kalibrasyonu ve sonuçlara, analiz sürecine ve bekleyen numunenin durumuna 7/24 online erişimi içermektedir.

Ön işlem – Genellikle gönderilen malzeme doğrudan analize alınır, ön işlem uygulaması olmaz. Ancak, çok küçük bir numuneyle asit yıkaması yapılarak karbonatlı içerik test edilir ya da karbonat olduğunu bize bildirmeniz halinde tam bir ön işlemde yapılabilir.

Fitolitlerin AMS ile Yaş Tayini

Beta Analytic fitolitlerin yaş tayininde “2003 Piperno, Dolores R. and Karen E. Stothert; Phytolith Evidence for Early Holocene Cucurbita Domestication in Southwest Ecuador. Science 299:1054-1057 adlı eserde verilmiş olan metodolojiyi kullanmaktadır.

Çıkartılmış, temizlenmiş olarak gönderilen fitolitler, 200-400 mg arasında olmalıdır. Nadirendaha az numunelerle de yaş tayini yapılabilmektedir.

Kullanılan yaş tayini hizmetinin amacı, fitolitin oluştuğu zamanın bulunmasını içerir ancak bu fitolitin saflığına ve fitolitin içeriğinde bulunabilecek diğer organik yapıların varlığına da bağlıdır.

Fitolitler Nelerdir?

Smithsonian National Museum of Natural History’e göre, fitolitler birçok türdeki bitkide silikanın oluşturduğu mikroskopik canlılardır. Üzerlerinde bulundukları canlılar ölse ve bozulsa bile çok iyi korunmuş olarak kalırlar. Bu özelliklerinden dolayı arkeologlar ve paleoekologlar tarafından yaş tayinlerinde çok sık kullanılırlar. National Academy of Sciences üyesi Dr. Dolores Piperno, arkeolojik araştırmalarda ilk kez fitoliti kullanan kişidir. Araştırmasında, fitolitleri tropik bölgelerdeki tarih öncesi tarım ürünlerini belgelemek için kullanmıştır.