AMS dating charcoal

Charcoal/Kömürleşmiş Numunenin Yaş Tayini

Tavsiye Edilen Numune Miktarı (Daha az gramajlar için lütfen bizimle iletişime geçiniz)
2-100 mg (AMS), 15-50 g (RadiometricPLUS)
Tavsiye Edilen Paketleme
Ağzı kilitli plastik poşet (numunenin taşıma sırasında zarar görmesini engellemek için önce Aluminyum folyoya sarılmasını öneriyoruz)
Mümkün olan tüm koşullarda, numunelerinizi zarfa koyup göndermek yerine; numunelerin fiziksel bütünlüğünü taşıma işlemi sırasında bozmamak için küçük kutulara koyarak göndermenizi öneriyoruz. Posta ve kargo işleme merkezlerinin kullandığı taşıma bantları ve otomatik ayırma hatları, zarflarda gönderilen küçük boyutlu numunelere zarar verip, bazı durumlarda toz halini almalarına neden olmaktadır.
Laboratuvarın sediment matrislerden charcoal toplanmasıyla ilgili tavsiyeleri aşağıdadır.

Bilgilendirme – Ücretler, d13C ölçümü, kalite güvence raporları, mümkün olduğunda yapılan takvim kalibrasyonu ve sonuçlara, analiz sürecine ve bekleyen numunenin durumuna 7/24 online erişimi içermektedir.

ÖN İşlem – Numunelere uygulanan ön işlemler , yaş tayini analizinin sonuçlarına doğrudan etkide bulunduğu için uygulanırlar. Ön işlemlerle ilgili tüm sorularınızı laboratuvara iletebilirsiniz

Sedimentlerden Charcoal/Kömürleşmiş/Karbonlaşmış Numune Toplanması

Bu tür numuneleri toplamanın birkaç yolu mevcuttur:

1- Cımbızlarla elle toplama,

2- Büyük parçaların yüzdürülme yoluyla toplanması.

Suda yüzdürme yaygın bir tekniktir. Kullanılan suyun içinde herhangi bir kontaminant yoksa bu işlem sırasında kontaminasyon oluşma ihtimali çok düşüktür. Suda yüzdürme yapacaksanız, cerrahi eldiven kullanmanızı ve gönderiyi yapmadan önce numuneyi 12 ile 24 saat arası 70°C aşmayan sıcaklıklarda kurutmanızı tavsiye ediyoruz.

3- Yüzdürme sonrası farklı ölçeklerde eleme yaparak ayrıştırma işlemi – 180 mikrondan büyük numuneler için bu tekniği de kullanabilirsiniz.

180 mikrondan küçük charcoal numunelerine “mikro-charcoal” ya da soot denilir. 180 mikrondan küçük karbonlaşmış malzemeler ön işlemlerde problem çıkartabilmektedir.

Malzemeden hümik asitli içeriğin ayrıştıılması için alkali ile yıkanması gerekmektedir. Ancak, malzemenin yüzey alanı çok büyük olacağından, tamamı çözülüp kaybolabilir.

Deniz ve göl tabanlarında bulunabilen “carbon black” veya soot adıyla da anılan yapıyı izole edebilmek için ağır sıvıların kullanılması ve hidroflorik asit gibi çok güçlü asitlerle çalışılması gerekmektedir. Bu tür bir çalışmayı, riski büyük olduğu için Beta Analytic yapmamaktadır.

Kömürleşmiş Numunenin AMS Yaş Tayini Hakkında Daha Fazla Bilgi

Yaşlı Ağaç Etkisi

Charcoal Numune Kontaminasyonu

Kontaminasyonun Karbon Yaş Tayini Sonuçlarına Etkisi

Charcoal Numunesine Uygulanan Ön İşlemler

Charcoal Numunesine Uygulanan Kimyasal Ön İşlemler