AMS dating groundwater

Su Numunelerinde Oksijen (δ18O) ve Döteryum (δ2H veya δD) İzotoplarının Ölçülmesi

Tavsiye Edilen Numune Miktarı
2-5 mL (Daha önce kullanılmamış, küçük tüp içinde gönderiniz.Tüpün tamamını doldurunuz.)
Paketleme Önerileri
Gönderi sırasında tüpün kırılmayacağından emin olacağınız şekilde gerekli paketlemeyi yaparak gönderiniz.
Analiz Süresi
7 iş günü
Numunelerinizde tuz ya da yapay radyokarbon varsa, lütfen bize bildiriniz.

AMS yaş tayini ücretleri d13C, d18O ve d2H ölçümlerini de içermektedir. AMS analizi hariç sadece izotop analizleri için lütfen fiyat bilgisini sorunuz.

Stabil oksijen-18 izotopu ve döteryum izotopu ölçümlerini yaş tayinlerinden bağımsız olarak da yaptırmak mümkündür. d18O ve d2H ölçümleri su numuneleri için izotop oranı kütle spektrometrisinde (IRMS) yapılmaktadır.

d18O ve d2H değerlerinin yorumlanması, yapılan çalışmaya doğrudan bağlı olduğu için göndericinin sorumluluğundadır.

Numune gönderimi – Su numunelerini nasıl göndereceğiniz hakkında daha fazla bilgiye sayfasından ulaşabilirsiniz.

AMS analizi hariç yalnız, izotop analizi için numune gönderirirken lütfen bu bilgi formunu kullanınız.

Tüm soru ve önerilerinizi adresinden iletebilirsiniz.

Bilgilendirme – Laboratuvar, radyokarbon yaş tayini için gönderilen karbonatlara stabil oksijen izotopu ölçümlerini otomatik olarak eklemekte, istenmesi halinde, yaş tayini hariç de bu hizmeti sunmaktadır.

Tuzlu ve Aşırı Tuzlu Sulardan δ18O ve δD Stabil Izotop Analizi için Numune Alımı

Beta Analytic, su numunelerinden δ18O ve δD analizlerini izotop denge metotuna uygun olarak yapmaktadır. Bu metot tatlı su numuneleri için daha uygundur. Deniz sularında (tuz oranı 35g/l) ise denge zaman aralığı uzun tutularak yine uygunlanabilir.Tuz oranı 100g/l den daha fazla olan su numuneleri (tuz gölü, tuz madeni drenajı ya da göleti gibi) için bazı kısıtlamalar söz konusu olabilir. Bu kısıtlamalar CO2 ve H2O nun tuz denge düzeltme katsayısına bağlı olarak, δ18O izotopu için 0.5+ o/oo ve δD izotopu için 5.0+ o/oo farklılık yaratabilir. Bu hassasiyet kaybının azaltılması için analiz sonrası bazı düzeltme katsayıları kullanılarak yeni hesaplamalar yapılabilir.

Referanslar:

Kendall C., Caldwell, E., Isotope Tracers in Cachement Hydrology (1998) Elsevier Science B.V., Amsterdam. Pp 51-86.

Christophe Lécuyer, Véronique Gardien, Thomas Rigaudier, François Fourel, François Martineau, Alexandre Cros, “Oxygen isotope fractionation and equilibration kinetics between CO2 and H2O as a function of salinity of aqueous solutions”, Chemical Geology, Volume 264, Issues 1–4, 30 June 2009, Pages 122-126.

François Martineau, François Fourel, Anne-Marie Bodergat, Christophe Lécuyer, “D/H equilibrium fractionation between H2O and H2 as a function of the salinity of aqueous solutions”, Chemical Geology, Volume 291, 6 January 2012, Pages 236-240.