radiocarbon dating shells

Karbonatlar için Oksijen İzotop Oranlarının (δ18O) Ölçümü

Tavsiye Edilen Numune Miktarı
Ölçüme hazır karbonatlar – 2 mg
Ölçüme hazır olmayan, önişleme alınması gereken numuneler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
Ağzı kilitli plastik poşet (numunenin taşıma sırasında zarar görmesini engellemek için önce Aluminyum folyoya sarılmasını öneriyoruz)
Mümkün olan tüm koşullarda, numunelerinizi zarfa koyup göndermek yerine; numunelerin fiziksel bütünlüğünü taşıma işlemi sırasında bozmamak için küçük kutulara koyarak göndermenizi öneriyoruz.
Analiz Tamamlama Süresi
Önişlemden geçmiş numuneler için 7 iş günü.
Önişleme ihtiyacı olan numuneler için 14 iş günü.
Beta Analytic karbonatlar için oksijen izotop ölçümlerini, radyokarbon yaş tayini analizinden bağımsız olarak da yapmaktadır.

Bilgilendirme – Laboratuvar, karbonatlar için radyokarbon yaş tayini analizi raporuna d18O ve d13C izotop ölçümlerini otomatik olarak eklemektedir. Radyokarbon yaş tayini analizi için ödenen ücret, IRMS – İzotop Oranı Kütle Spektrometresi ile yapılan d13C ve d18O hesaplamaları, kalite güvence raporları, mümkün olduğunda yapılan takvim kalibrasyonu ve sonuçlara, analiz sürecine ve bekleyen numunenin durumuna 7/24 online erişimi içermektedir.

d18O sonuçlarının yorumlanması, paleosıcaklık ve paleoiklim verilerine göre araştırmacı tarafından yapılır.

Laboratuvarımız artık su numuneleri için, Oksijen-18 ve Döteryum stabil izotop ölçümlerini yapmaktadır.

Ön işlem – Sonuçları doğrudan etkileyebilen önişlemlerin iyice anlaşılmış olması gerekir. Bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Numune Gönderimi – Radyokarbon yaş tayini analizinden bağımsız olarak d13C + d18O analizi yaptıracağınız zaman lütfen bu bilgi formunu doldurunuz.

Numunenizin, analize uygunluğu ya da gönderilmesi gereken gramaj konusundaki adresinden bize iletebilirsiniz.

Oksijen-18 Kararlı İzotop Analizlerinin Uygulama Alanları

Oksijen-18 kararlı izotop analizlerinin en yaygın uygulama alanı paleoklimatoloji çalışmalarıdır. Paleoklimatoloji çalışmaları sırasında genellikle, okyanuslar ve buzullar içerisindeki fosiller kullanılır. Oksijen-18/Oksijen-16 izotop oranını etkileyen başlıca süreçler, buharlaşma ve yoğunlaşmadır. Deniz suyu buzullara göre genellikle daha fazla Oksijen-18 içermektedir.

Oksijen-18 oranı zaman içinde sıcaklıkla değişim göstermektedir. Bu yüzden, Oksijen-18 ölçümleri geçmiş dönemlerdeki iklim koşulları, buzul çağı ve buzul çağları arasındaki dönemlerdeki sıcaklık değişimleri hakkında bilgi sağlar. Buzul dönemlerde, okyanus Buzul dönemlerde, okyanuslarda Oksijen-18 izotopu daha fazla, buzullarda ise Oksijen-16 izotopu daha fazla idi. Buzul dönemlerin arasındaki dönemlerde ise bunun tam tersi durumlar görülmekteydi. Eriyen buzullar, Oksijen-16 izotoplarını okyanusa vermekte, okyanuslar ise daha az Oksijen-18 izotopuna sahipti.

Referans:

Holli Riebeek, Paleoclimatology: the Oxygen Balance (2005), NASA Earth Observatory