AMS dating groundwater

Yeraltı Sularının Radyokarbon Yaş Tayini

Tavsiye Edilen Numune Miktarı (Daha az gramajlar için lütfen bizimle iletişime geçiniz)
250 mL ile 1 litre arası
Tavsiye Edilen Paketleme
Tek kullanımlık geniş ağızlı şişe (Nalgene)
Diğer şişe türlerini de (HDPE, LDPE, PP) kullanabilirsiniz. Dar boğazlı şişeler, geniş boğazlı şişelerden daha güvenli olsa da iki türü de kullanabilirsiniz.
Numunelerin içine artık az miktarda NaOH eklemenizi tavsiye etmiyoruz. Bu ekleme DIC hazırlığı için gerekliydi ancak laboratuvar farklı bir tekniğe geçtiği için artık gerek kalmadı.

Numuneleriniz, herhangi bir koşulda yapay karbon-14 ile temasa girdi ya da aynı ortamda bulundu ise lütfen bizi bilgilendiriniz. Numune şişeleri mutlaka daha önce hiçbir amaç için kullanılmamış olmalıdır.

Civa Klorür (HgCl2) ya da Sodyum Azit (NaN3) çözeltileriyle etkileşimde bulunmuş deniz suyu numunelerini, bu toksik çözeltileri imha olanağımız bulunmadığından kabul edemiyoruz.

Beta Analytic, Oksijen-18 ve Döteryum stabil izotop ölçümlerini, radyokarbon yaş tayini için gönderilen su numunelerine ücretsiz olarak uygulamaktadır. Radyokarbon yaş tayininden bağımsız olarak da bu analizleri yaptırabilirsiniz.

Yeraltı Suları Numunesi Nasıl Toplanır?

Bottle

1. Kaynaktan suyu alınız.

2. Şişeye suyu doldurmadan önce lütfen bir süre bekleyip suyun kaynağın dibinden geldiğinden emin oldunuz. Bu işlem birkaç dakika ya da daha uzun sürebilir.

3. Bir kez şişenin dolup taşmasını bekleyiniz ardından tamamını boşaltıp tekrardan doldurunuz.

4. Şişenin boyun kısmına kadar doldurunuz, herhangi bir genleşme için yer kalmasını sağlayınız.

5. Kapağını kapattıktan sonra, kapağın etrafını bant ile sıkıca sararak herhangi bir hava girişine müsade etmeyiniz.

Diğer Öneri ve Hatırlatmalar

– Şişenin dışına silinmez bir mürekkepli kalemle numune kodunu yazınız.

– pH oranını ölçtüyseniz, bu bilgiye paketin içine ekleyiniz.

– Şişenizi budolabında saklamanıza gerek yoktur.

– Şişenin içine hiçbir kimyasal koymanızı da gerek yoktur.

Eğer numunenizi 500 günden daha fazla şişede bekletmeyi planlıyorsanız, PP türü şişeler yerine cam şişe ya da PAN şişe kullanınız.1

Yukarıdaki gibi hazırladığınız şişenizi, bir plastik torbaya koyup, torbanın ağzını sıkıca bantlayınız.

Numunelerinizi laboratuvara gönderirken, takip numarası sağlayan uluslararası bir kurye hizmetini kullanmanızı tavsiye ediyoruz.Daha sonra karton bir kutu içine yerleştiriniz. Paketi kendiniz gönderiyorsanız, takip numarasını bize emaille bildiriniz.

Radyokarbon analizi, bir su kaynağının ömrünün belirlenmesinde ya da bir su kaynağının kontamine olmaya başlamadan daha ne kadar su için kullanılabileceğini belirlemede kullanılabilir. Teorik modellere bir alternatif olarak doğal radyokarbon oranlarının sayısal olarak tespitinde kullanılabilir. Hatta, ileride yaşanabilecek susuzluk, su kıtlığı gibi problemlerin şimdiden belirlenebilmesinde de kullanılabilir.

Klasik hidrolojik ve kimyasal analizlerle birleştiğinde, radyokarbon analizi çok verimli bir kaynaktır. Yeraltı sularının radyokarbon analizinde birden fazla ölçüm alınır ve bunların karşılaştırılmalarıyla bir yaş elde edilir. Numune alımı sırasında kaynağın farklı noktalarının kullanımasıyla, kaynağın hangi doğrultuda biteceği tespit edilebilir.

Aynı zamanda, bir kaynakta 6 aylık ya da 12 aylık aralıklara numuneler alınıp analiz yapıldığında çıkan sonuçlardaki farklılıklara göre kontaminasyon net olarak belirlenebilir. Kaynaktan alınan suyun giderek daha genç çıkması,daha üst katmanlardan su çekildiğini işaret edebilir.

Yeraltı Sularının Radyokarbon Yaş Tayini hakkında daha fazla bilgi

1. Secular change of stable carbon isotopic ratio in groundwater samples during their storage in laboratory, Takahashi H., Handa, H., Minami, M., Aramaki T., Nakamura, T., Japan Geoscience Union Meeting 2015.

Konuyla ilgili bilgi:

Tuzlu ve Aşırı Tuzlu Sulardan δ18O ve δD Stabil Izotop Analizi için Numune Alımı